Get personalized and accurate responses to your questions with IDNLearn.com. Join our community to receive prompt, thorough responses from knowledgeable experts.

Mr. Claussen needs a total of 15 pounds of ground beef to make hamburgers for a company picnic. He finds that 2 pounds of ground beef cost $4.40.At this rate, how
much should Mr. Claussen plan on spending for the 15 pounds of ground
beef?
A $66.00
B. $33.00
C. $19.40
D. $2.20


Sagot :

Answer: your answer should be 33.00/B

Step-by-step explanation:

Because u need to divide 15 by 2 = 7.5

Then Times that my 4.40

U get 33 dollar

We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Trust IDNLearn.com for all your queries. We appreciate your visit and hope to assist you again soon.