IDNLearn.com offers a unique blend of expert answers and community insights. Get accurate and detailed answers to your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
Answer:
this is easy. we know that he spent $19 total, 1 coffee that costed $5, and that each cookie costs $2. all you have to do is subtract 5 from 19 and divide the remaining amount of money (14) by 2. this makes 7 the amount of cookies Bill bought.