Join the IDNLearn.com community and start exploring a world of knowledge today. Our platform is designed to provide quick and accurate answers to any questions you may have.

a family of 4 went to a lacrosse game and spent a total of $74. they each had a hot dog, popcorn, and a soda. a hot dog cost $3, popcorn costs $1.50 and a soda cost $2. what was the cost of each ticket?