IDNLearn.com offers a user-friendly platform for finding and sharing answers. Explore a wide array of topics and find reliable answers from our experienced community members.

Peter bought 5 pens and 8 pencils they cost him 13,25€. How much does one pencil and one Pen cost if the pencil 1,35€ cheaper than the pen​

Sagot :

Answer: 1.85€, 0.5€

Step-by-step explanation:

Given

Peter bought 5 pens and 8 pencils which costs 13.25€

The pencil is 1.35€ cheaper than the pen

Suppose the price of a pen and pencil is x and y

So, we can write

[tex]\Rightarrow 5x+8y=13.25\quad \ldots(i)\\\Rightarrow x-y=1.35\quad \ldots(ii)[/tex]

Solving the above equations, we get

[tex]x=1.85,y=0.5[/tex]

Therefore, the price of a pen and pencil are 1.85€ and 0.5€.

We are happy to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Your search for answers ends at IDNLearn.com. Thanks for visiting, and we look forward to helping you again soon.