IDNLearn.com: Your reliable source for finding expert answers. Ask anything and receive well-informed answers from our community of experienced professionals.
Answer:
The right answer is "36.32 W/mk".
Explanation:
According to the question,
TiC = 76%
or,
= 0.76
CO = 24%
or,
= 0.24
Thermal conductivity of TiC,
= 26 W/mk
Thermal conductivity of CO,
= 69 W/mk
On applying the rule, we get
⇒ [tex]"K" \ of \ Cermet=(K)_{TiC} (V_f)_{TiC}+(K)_{CO} (V_m)_{CO}[/tex]
On putting the given values, we get
⇒ [tex]=(26)(0.76)+(69)(0.24)[/tex]
⇒ [tex]=19.76+16.56[/tex]
⇒ [tex]=36.32 \ W/mk[/tex]