IDNLearn.com is designed to help you find the answers you need quickly and easily. Get comprehensive and trustworthy answers to all your questions from our knowledgeable community members.

rancesca bought a total of sixteen pounds of peanuts and cashews and paid $49.50. If peanuts cost $2.75 per pound and cashews cost $3.25 per pound, how many pounds of cashew nuts did she buy?

Question 2 options:

5


10


11


6


Sagot :

Answer:

11 pounds of cashew nuts

Step-by-step explanation:

Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. Your questions find answers at IDNLearn.com. Thanks for visiting, and come back for more accurate and reliable solutions.