Explore IDNLearn.com's extensive Q&A database and find the answers you need. Discover detailed answers to your questions with our extensive database of expert knowledge.

Yaritza is going to see a movie and is taking her 4 kids. Each movie ticket costs $13 and there are an assortment of snacks available to purchase for $4.50 each. How much total money would Yaritza have to pay for her family if she were to buy 7 snacks for everybody to share? How much would Yaritza have to pay if she bought xx snacks for everybody to share?