IDNLearn.com provides a seamless experience for finding and sharing answers. Our platform is designed to provide trustworthy and thorough answers to any questions you may have.
Sagot :
Each pencil cost $3.
First you subtract 28 - 10 which equals 18. This is because you already know Aliyah didn’t spend those $10 on pencils. So it says she bought 6 pencils with $18. To find out how much each pencil cost you divide. 18 divided by 6 equals 3. So each pencil costs $3. I hope this helps!
First you subtract 28 - 10 which equals 18. This is because you already know Aliyah didn’t spend those $10 on pencils. So it says she bought 6 pencils with $18. To find out how much each pencil cost you divide. 18 divided by 6 equals 3. So each pencil costs $3. I hope this helps!
Thank you for using this platform to share and learn. Don't hesitate to keep asking and answering. We value every contribution you make. Find clear and concise answers at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.