IDNLearn.com is designed to help you find reliable answers to any question you have. Get timely and accurate answers to your questions from our dedicated community of experts who are here to help you.
Answer:
If the company makes the units, it will save $7,000 per period.
Explanation:
Giving the following information:
Make in-house:
Number of units= 16,000
Variable cost per unit= $22
Avoidable fixed cost per unit= $3
Buy:
Number of units= 16,000
Buying price= $27
Rent= $25,000
First, we will determine the total cost of each option:
Make:
Total cost= 16,000*(22 + 3)= $400,000
Buy:
Total cost= 16,000*27 - 25,000= $407,000
If the company makes the units, it will save $7,000 per period.