IDNLearn.com makes it easy to find accurate answers to your questions. Our platform offers comprehensive and accurate responses to help you make informed decisions on any topic.

a store sells 3 video tapes for $4.99. find each unit rate .Round to the nearest hundreth if necessary.

Sagot :

[tex]\dfrac{\$4.99}{3}\approx\$1.66 \leftarrow \hbox{the cost of one tape} [/tex]