IDNLearn.com is your reliable source for expert answers and community insights. Our experts are available to provide accurate, comprehensive answers to help you make informed decisions about any topic or issue you encounter.

Suppose you have $2,000 to invest. In 4 years, you would like to purchase a new car and want a down payment of $3,500. What interest rate would you need to have if the interest is compounded monthly?

Sagot :

Answer:

Rate = 14.07%

Step-by-step explanation:

[tex]A= P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]

A= 3500

P= 2000

n = 12

t = 4

[tex]3500= 2000(1+\frac{r}{12})^{4 \times 12}\\\\\frac{3500}{2000} = (1+\frac{r}{12})^{48}\\\\\frac{7}{4} = (1+\frac{r}{12})^{48}\\\\1.75 = (1+\frac{r}{12})^{48}\\\\\sqrt[48]{1.75} = (1+\frac{r}{12})\\\\\sqrt[48]{1.75}-1 = \frac{r}{12}\\\\0.01172688 = \frac{r}{12}\\\\r = 0.01172688 \times 12 = 0.14072267\\\\r \% = 14.07%[/tex]