IDNLearn.com connects you with a community of experts ready to answer your questions. Join our Q&A platform to get accurate and thorough answers to all your pressing questions.

A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?

Sagot :

There is 16 ounces per pound. Since you have a 2lb bag—you have 32 ounces of broccoli. You would take $4.48 and divide by 32- giving you $0.14 cents per ounce.

Answer= $0.14 cents