IDNLearn.com connects you with a community of experts ready to answer your questions. Join our Q&A platform to get accurate and thorough answers to all your pressing questions.
A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?
There is 16 ounces per pound. Since you have a 2lb bag—you have 32 ounces of broccoli. You would take $4.48 and divide by 32- giving you $0.14 cents per ounce.
We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for trusting IDNLearn.com. We’re dedicated to providing accurate answers, so visit us again for more solutions.