Get the most out of your questions with the extensive resources available on IDNLearn.com. Ask your questions and receive detailed and reliable answers from our experienced and knowledgeable community members.
Answer:
68%
Step-by-step explanation:
We observe that the mean of the sample is (61+71)/2 = 66 mph which means the standard deviation of the sample is 5 because 66-5=61 and 66+5=71. The Empirical Rule states that for data observed in a normal distribution, 68% of data will fall within one standard deviation of the mean. Therefore, approximately 68% of vehicles travel between 61 miles per hour and 71 miles per hour.