Find expert advice and community support for all your questions on IDNLearn.com. Ask your questions and receive detailed and reliable answers from our experienced and knowledgeable community members.




Jimmy and Jennifer are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and blackberry pies. Jimmy sold 10
apple pies and 2 blackberry pies for a total of $80. Jennifer sold 10 apple pies and 3 blackberry pies for a total of $100. Find the
cost each of one apple pie and one blackberry pie.


Sagot :

Answer:

One apple pie is $4 and one blackberry pie is $20

Step-by-step explanation:

Create a system of equations where a is the cost of one apple pie and b is the cost of one blackberry pie:

10a + 2b = 80

10a + 3b = 100

Solve by elimination by multiplying the top equation by -1, then adding the equations together:

-10a - 2b = -80

10a + 3b = 100

Add these together:

b = 20

So, one blackberry pie is $20. Plug in 20 as b into one of the equations, and solve for a:

10a + 2b = 80

10a + 2(20) = 80

10a + 40 = 80

10a = 40

a = 4

So, one apple pie is $4.

One apple pie is $4 and one blackberry pie is $20