IDNLearn.com offers a collaborative platform for sharing and gaining knowledge. Our platform offers reliable and comprehensive answers to help you make informed decisions quickly and easily.

It is desired to estimate the average time it takes Statistics students to finish a computer project to within two hours at 90% reliability. It is estimated that the standard deviation of the times is 14 hours. How large a sample should be taken to get the desired interval? n = 231 n = 189 n = 325 n = 133

Sagot :

Answer:

n = 133.

Step-by-step explanation:

We have that to find our [tex]\alpha[/tex] level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:

[tex]\alpha = \frac{1 - 0.9}{2} = 0.05[/tex]

Now, we have to find z in the Z-table as such z has a p-value of [tex]1 - \alpha[/tex].

That is z with a pvalue of [tex]1 - 0.05 = 0.95[/tex], so Z = 1.645.

Now, find the margin of error M as such

[tex]M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]

In which [tex]\sigma[/tex] is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.

Standard deviation of the times is 14 hours.

This means that [tex]\sigma = 14[/tex]

How large a sample should be taken to get the desired interval?

Within 2 hours, which means that we want n for which M = 2. So

[tex]M = z\frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex]

[tex]2 = 1.645\frac{14}{\sqrt{n}}[/tex]

[tex]2\sqrt{n} = 1.645*14[/tex]

Dividing both sides by 2

[tex]\sqrt{n} = 1.645*7[/tex]

[tex](\sqrt{n})^2 = (1.645*7)^2[/tex]

[tex]n = 132.6[/tex]

Rounding up, n = 133.

We appreciate your contributions to this forum. Don't forget to check back for the latest answers. Keep asking, answering, and sharing useful information. Your questions find clarity at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back for more dependable solutions.