Get detailed and accurate responses to your questions on IDNLearn.com. Discover comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable experts.
Sagot :
Answer:
According to the graph, if only one unit was produced, the cost per unit would be $1.00. In reality, the company would not call in its worker and start up the equipment to produce one unit. What safeguard do you think that many manufacturers use to avoid this type of problem?
The per-unit cost will be as follows,
a) Wichita factory has cost function as more up to 25000 units and less for above 25000 units.
b) Piece wise function for cost per units for production of units can be written as
C(x) = cost per unit, will be as follows,
C(x)=1÷x,0 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 25000,
=0.8÷x, 25000 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 35000,
C) cost per unit for 35000 unit
=C(35000)= 0.8÷35000
= 2.28(10⁻⁵)
What is the cost per unit?
Cost per unit is referred to the cost of goods sold or the cost of sales, is how much money a company spends on producing one unit of the product they sell.
Thus, the cost per unit will be 2.28(10⁻⁵).
Learn more about cost per unit here,
https://brainly.com/question/13333695
#SPJ2
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Discover the answers you need at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we hope to see you again for more solutions.