Join the IDNLearn.com community and start getting the answers you need today. Discover in-depth and trustworthy answers to all your questions from our experienced community members.
Sagot :
Answer:
0.95 is your answer
Step-by-step explanation:
Answer:
$.98
Step-by-step explanation:
so if a dozen apples cost $2.35 that can be represented by the equation 12x=2.35
so solve that for x because that is the price of a single apple
so then if you just leave it because it is a weird decimal then x times 5(to figure out how much 5 apples cost) is
(2.35/12) * 5 = 47/48 or about $.98
so five apples cost $.98
We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for choosing IDNLearn.com. We’re committed to providing accurate answers, so visit us again soon.