IDNLearn.com offers a user-friendly platform for finding and sharing answers. Get comprehensive answers to all your questions from our network of experienced experts.

The school canteen charges Rs. 15 for lunch and Rs. 5 for milk for each day. How much money do you spend in 6 day son these things ? Also, mention the property of whole numbers that have been used.

Sagot :

Step-by-step explanation:

lunch = Rs 15

Milk = Rs 5

Multiply by 6 as there are 6 days

LUNCH

= 15 x 6 = Rs 90

MILK

= 5 x 6 = Rs 30

Total = 90 + 30 = Rs 120 is the amount of money you spend in 6 days

We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com has the solutions you’re looking for. Thanks for visiting, and see you next time for more reliable information.