Explore a world of knowledge and get your questions answered on IDNLearn.com. Join our interactive Q&A community and access a wealth of reliable answers to your most pressing questions.

An electric drill at 400 W is connected to 120 V power line. What is the resistance of the drill?


Sagot :

Answer:

36 ohm

Explanation:

Given :

P=400 W

V=120V

Now,

[tex]P=\frac{V^{2} }{R} \\400=\frac{120^{2} }{R} \\400R=14400\\R=\frac{14400}{400} \\R=36 ohm[/tex]

Therefore, resistance of the drill will be 36 ohm