Join the IDNLearn.com community and get your questions answered by experts. Find in-depth and accurate answers to all your questions from our knowledgeable and dedicated community members.
Write an equation for the following problem,
"Ross decides to go ice skating with his friends.
The rink charges $8 to rent skates and $7.50 for
each hour. Write an equation to find the total
cost (C) if he skates for 3 hours.?"
We appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. IDNLearn.com is dedicated to providing accurate answers. Thank you for visiting, and see you next time for more solutions.