Join the growing community of curious minds on IDNLearn.com. Get comprehensive answers to all your questions from our network of experienced experts.

What is the sale price of crocs which regularly cost $35, but now are 30% off

Sagot :

Answer:24.5

Step-by-step explanation:30% of 35 is 10.5.  To find the 30% off- you multiply 35 times 0.3 which is 10.5.  Then you subtract the 10.5 from 35 for the total cost.  35-10.5=24.50

Answer:

the answer is 24.5

First you multiply 35 x 0.3 = 10.5, then subtract 10.5, 35-10= 24.5

Which in total the answer is 24.5