Get the answers you've been searching for with IDNLearn.com. Discover in-depth and trustworthy answers to all your questions from our experienced community members.

Nuts Berry Farm sells nuts for $60 for 4 pounds. Today, and just for today only,
Nuts Berry Farm is giving a 30% discount to all those who will buy nuts today.
Enter how much, in dollars, is a pound of nuts today after the discount.


Sagot :

Answer:

$10.50

Step-by-step explanation:

First, find the cost of a pound of nuts.

Divide the price by the number of pounds:

60/4

= 15

Calculate the price with the 30% discount by multiplying this by 0.7:

15(0.7)

= 10.5

So, after the discount, a pound of nuts will cost $10.50