Join IDNLearn.com today and start getting the answers you've been searching for. Discover thorough and trustworthy answers from our community of knowledgeable professionals, tailored to meet your specific needs.

A bakery offers a sale price of $2.80 for 6 muffins. What is the price per dozen?
The price per dozen muffins is


Sagot :

Answer:

$5.60 or 5.52

Step-by-step explanation:

Step one multiply 2 to 2.80 (Since 6 muffins cost $2.80, a dozen should be 6 times 2. Because a dozen is 12, so half of a dozen is 6, and multiply half by 2 and, you will get the answer.)

[tex]2 \times 2.80 = 5.60[/tex]