IDNLearn.com: Your trusted platform for finding precise and reliable answers. Find the information you need quickly and easily with our reliable and thorough Q&A platform.

you spend $40 on a meal for you and your friends. Sandwiches cost $5 and beverages cost $2 each. Write and equation in standard form where x is the number of sandwiches purchased and y is the number of beverages posted.