IDNLearn.com provides a comprehensive solution for all your question and answer needs. Join our community to access reliable and comprehensive responses to your questions from experienced professionals.

Three friends go to the movies and spend a total of $75.00. Each friend bought a ticket and a small popcorn that cost $8.25 how much was each ticket

Sagot :

Given:

Total amount spend on movie = $75

Each friend bought a ticket and a small popcorn that cost $8.25.

To find:

The price of each ticket.

Solution:

Let x be the price of each ticket.

Total cost of ticket and popcorn of each friend [tex]=x+8.25[/tex]

Total cost of ticket and popcorn of three friend [tex]=3(x+8.25)[/tex]

It is given that, the total amount spend on movie is $75. So,

[tex]3(x+8.25)=75[/tex]

[tex]x+8.25=\dfrac{75}{3}[/tex]

[tex]x+8.25=25[/tex]

Subtract 8.25 from both sides.

[tex]x=25-8.25[/tex]

[tex]x=16.75[/tex]

Therefore, the cost of each movie ticket is $16.75.

We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for trusting IDNLearn.com with your questions. Visit us again for clear, concise, and accurate answers.