Discover new perspectives and gain insights with IDNLearn.com's diverse answers. Ask your questions and receive prompt, detailed answers from our experienced and knowledgeable community members.

Mcdormand inc reported a 3400 unfavorable price variance for variable overhead and a $34,000 nfavorable price variance for fixed overhead. The flexible budget had variable overhead based on 36,100 direct labor-hours; only 34,100 hours were worked. Total actual overhead was $1,810,400. The number of estimated hours for computing the fixed overhead application rate totaled 37,500 hours.

Required:
a. Prepare a variable overhead analysis.
b. Prepare a fixed overhead analysis.


Sagot :

Answer:

A. Variable overhead price variance 3400 U

Variable overhead efficiency variance 60000 F

Variable overhead cost variance 56600 F

B. Fixed overhead price variance 34000 U

Production volume variance 28000 U

Fixed overhead cost variance 62000 U

Explanation:

a. Preparation of a variable overhead analysis.

Variable overhead price variance = 3400 U

Calculation for Variable overhead efficiency variance

First step is to calculate the Actual input at standard rate

Actual input at standard rate = (34100*30)

Actual input at standard rate= 1023000

Second step is to calculate the Standard rate

Standard rate = 1083000/36100

Standard rate=30

Now let calculate Variable overhead efficiency variance

Variable overhead efficiency variance = (1083000-1023000)

Variable overhead efficiency variance = 60000 F

Calculation for Variable overhead cost variance

Variable overhead cost variance = (60000-3400)

Variable overhead cost variance= 56600 F

Therefore the variable overhead analysis will be:

Variable overhead price variance 3400 U

Variable overhead efficiency variance 60000 F

Variable overhead cost variance 56600 F

b. Preparation of a fixed overhead analysis.

Fixed overhead price variance = 34000 U

Calculation for Production volume variances

First step is to calculate Actual input at standard rate

Actual input at standard rate= 34100*30

Actual input at standard rate= 1023000

Second step is to calculate Fixed overhead actual

Fixed overhead actual= 1810400-(1023000+3400)

Fixed overhead actual= 784000

Third step is to calculate Budgeted fixed overhead

Budgeted fixed overhead = (784000-34000)

Budgeted fixed overhead = 750000

Fourth step is to calculate Fixed overhead applied

Fixed overhead applied= (750000/37500)*36100

Fixed overhead applied= 722000

Now let calculate Production volume variance

Production volume variance = (750000-722000) Production volume variance= 28000 U

Calculation to determine Fixed overhead cost variance

Fixed overhead cost variance = (28000+34000) Fixed overhead cost variance= 62000 U

Therefore fixed overhead analysis will be:

Fixed overhead price variance 34000 U

Production volume variance 28000 U

Fixed overhead cost variance 62000 U

We appreciate your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Find the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.