Discover how IDNLearn.com can help you find the answers you need quickly and easily. Ask anything and receive immediate, well-informed answers from our dedicated community of experts.

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Sagot :

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Thank you for joining our conversation. Don't hesitate to return anytime to find answers to your questions. Let's continue sharing knowledge and experiences! Discover insightful answers at IDNLearn.com. We appreciate your visit and look forward to assisting you again.