Connect with experts and get insightful answers to your questions on IDNLearn.com. Join our community to access reliable and comprehensive responses to your questions from experienced professionals.

The standard amount of materials required to make one unit of Product Q is 4 pounds. Tusa's static budget showed a planned production of 6,200 units. During the period, the company actually produced 6,300 units of product. The actual amount of materials used averaged 3.9 pounds per unit. The standard price of material is $2 per pound. Based on this information, the materials usage variance was:\

Sagot :

Answer: $1,260 Favorable

Explanation:

Material usage variance = (Standard quantity of materials actually produced - Actual quantity of materials actually produced) * Standard price of material

= [ ( 4 * 6,300 ) - (3.9 * 6,300) ] * 2

= [ 25,200 - 24,570 ] * 2

= 630 * 2

= $1,260 Favorable

Your presence in our community is highly appreciated. Keep sharing your insights and solutions. Together, we can build a rich and valuable knowledge resource for everyone. Find the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.