Get the information you need with the help of IDNLearn.com's extensive Q&A platform. Ask any question and get a detailed, reliable answer from our community of experts.
Sagot :
The cost of the cereal if the grocery store buys 250 boxes is $475
Cost functions
Functions are written in terms of variables. If the cost function that represents the cereal is given as C(n), the equivalent expression if the grocery store buys 250 boxes is 1.9n
Substitute n = 250 into the function to have:
C(250) = 1.9(250)
C(250) = $475
Hence the cost of the cereal if the grocery store buys 250 boxes is $475
Learn more on cost function here: https://brainly.com/question/25109150
#SPJ1
Your participation is crucial to us. Keep sharing your knowledge and experiences. Let's create a learning environment that is both enjoyable and beneficial. Find the answers you need at IDNLearn.com. Thanks for stopping by, and come back soon for more valuable insights.