Find solutions to your problems with the expert advice available on IDNLearn.com. Whether your question is simple or complex, our community is here to provide detailed and trustworthy answers quickly and effectively.

You buy a 12-year 10% annual coupon bond at par value, $1,000. You sell the bond 3 years later for $1,100. What is your total rate of return over this 3-year period?

Sagot :

Answer:

40%

Explanation:

Coupon per year = Face Value * Coupon Rate

Coupon per year = $1,000 * 10%

Coupon per year = $1,000 * 0.10

Coupon per year = $100

Total Coupon in 3 years = Coupon per year * 3 years

Total Coupon in 3 years = $100 * 3 years

Total Coupon in 3 years = $300

Rate of return = [(Selling Price - Face Value) + Coupon Received] / Face Value*100

Rate of return = [[($1,100 - $1,000) + $300] / 1000] *100

Rate of return = [[$100 + $300] / $1000] * 100

Rate of return = $400 / $1000 * 100

Rate of return = 0.40

Rate of return = 40%