Find the best solutions to your problems with the help of IDNLearn.com's expert users. Discover prompt and accurate responses from our experts, ensuring you get the information you need quickly.

If two boxes of cereal and a jug of milk cost $8.50, and three boxes of cereal and two jugs of milk cost $14.00, how much does a box of cereal cost?

Sagot :

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

Let c represent the cost of a box of cereal and let m represent the cost of a jug of milk.

Create a system of equations:

2c + m = 8.5

3c + 2m = 14

Solve by elimination by multiplying the top equation by -2:

-4c - 2m = -17

3c + 2m = 14

Add them together and solve for c:

-c = -3

c = 3

So, a box of cereal costs $3