Discover new information and get your questions answered with IDNLearn.com. Our community is here to provide detailed and trustworthy answers to any questions you may have.

Given resistance 30ohms Inductance 200mH is connected to a 230v,50hZ supply. Impedance 69.6ohms Calculate current consumed?

Sagot :

Answer:

the current consumed is 3.3 A

Explanation:

Given;

resistance, R = 30 ohms

inductance, L = 200 mH

Voltage supply, V = 230 V

frequency of the coil, f = 50 Hz

impedance, Z = 69.6 Ohms

The current consumed is calculated as;

[tex]I = \frac{V}{Z} \\\\I = \frac{230}{69.6} \\\\I = 3.3 \ A[/tex]

Therefore, the current consumed is 3.3 A