IDNLearn.com provides a collaborative environment for finding and sharing answers. Our platform offers reliable and comprehensive answers to help you make informed decisions quickly and easily.

An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce


Sagot :

Answer:

55.75 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of ounces

We want cents per ounce so change dollars to cents

446 / 8

55.75 cents per ounce