Join the conversation on IDNLearn.com and get the answers you seek from experts. Ask any question and receive timely, accurate responses from our dedicated community of experts.

a 6 ounce bag of raisins costs $2.46.an 8 ounce bag of raisins costs $3.20.which is the better deal?

Sagot :

6 ounce bag
[tex] \frac{246}{6} = 41[/tex]
8 ounce bag
[tex] \frac{320}{8} = 40[/tex]

The eight ounce bag costs one cent less per ounce. It's therefore a better deal.