Discover the best answers to your questions with the help of IDNLearn.com. Join our interactive Q&A community and get reliable, detailed answers from experienced professionals across a variety of topics.
Sagot :
The price per ounce for the 14.2 ounce bottle is $0.28. The price per ounce for the 33.9 ounce bottle is $0.29. Therefore, the 14.2 ounce bottle of shampoo Is the better buy.
You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.
P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
You take the total price of the shampoo bottle and divide it by how many ounces there are to get the price per ounce.
P.s. it says I’m a beginner because I made a new account
Answer:
A 14.2 ounce bottle costs $3.98 is the better buy
Step-by-step explanation:
Find the price per ounce for each
A 14.2 ounce bottle costs $3.98
3.98 /14.2 =.28028169 = .28 per ounce
A 33.9 ounce bottle costs $9.98
9.98/33.9 =.29439528 = .29 per ounce
We value your participation in this forum. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. IDNLearn.com is your go-to source for accurate answers. Thanks for stopping by, and come back for more helpful information.