Get detailed and accurate responses to your questions on IDNLearn.com. Join our Q&A platform to get accurate and thorough answers to all your pressing questions.

A grocery store sells apples in bags. Each bag weighs 3/5 of a pound. Alberto's mother buys 6 pounds of apples to make applesauce. How many bags of apples does she buy?​

Sagot :

Answer:

10

Step-by-step explanation:

these are small bags (just as comment), so in real life the cost of using bags would add significantly to the price of the apples.

anyway, so we need to find how many units of 3/5 pounds do we need to get 6 pounds ?

3/5 × x = 6

3 × x = 30

x = 10

she buys 10 bags to get 6 pounds.