IDNLearn.com: Where your questions meet expert advice and community support. Discover the information you need from our experienced professionals who provide accurate and reliable answers to all your questions.

A company has a process that results in 24.000 pounds of Product A that can be sold for $8 per pound. An alternative would be to process Product A further at a cost of $160,000 and then sell it for $14 per pound. Should management sell Product A now or should Product A be processed further and then sold

Sagot :

Answer:

Yes the management should sell product A and processed further

Explanation:

Please mark me as brainlyest

Thank you for being part of this discussion. Keep exploring, asking questions, and sharing your insights with the community. Together, we can find the best solutions. Your questions deserve reliable answers. Thanks for visiting IDNLearn.com, and see you again soon for more helpful information.