IDNLearn.com: Your trusted source for finding accurate and reliable answers. Our platform provides prompt, accurate answers from experts ready to assist you with any question you may have.

A pound of chocolate costs 7 dollars. David buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that David pays.