Find expert advice and community support for all your questions on IDNLearn.com. Our experts provide prompt and accurate answers to help you make informed decisions on any topic.

Please help me with this problem

Please Help Me With This Problem class=

Sagot :

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11