IDNLearn.com is your reliable source for expert answers and community insights. Get the information you need quickly and accurately with our reliable and thorough Q&A platform.
Sagot :
Answer:
____________________________________________________
Answer:
Your answer would be $2.25
____________________________________________________
Step-by-step explanation:
Lets gather some important information from the question:
Important information:
Total cost of lemonades is $0.25 more than the cost of a pretzel
Total cost of two pretzels and a lemonade is $5.75
With the information above, we can use it to find the answer to your question.
We would represent pretzels as P and lemonades as L
P = Pretzel
L = Lemonade
We know that two lemonades is $0.25 more than pretzel.
This means that one lemonade would cost
We would use in our equation.
Now, we can solve.
Once you're done solving, you should get 2.25
This means that the cost of a pretzel is $2.25.
$2.25 should be your FINAL answer.
Explanation:
We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. Thank you for trusting IDNLearn.com with your questions. Visit us again for clear, concise, and accurate answers.