Find solutions to your problems with the expert advice available on IDNLearn.com. Get accurate answers to your questions from our community of experts who are always ready to provide timely and relevant solutions.

I need this for my Homework for Labor Day

I Need This For My Homework For Labor Day class=

Sagot :

if both containers of orange juice are being sold at the same unit rate, the ratio of ounces to dollars would be the same for the two.

solve the equation by making an inequality:


96 oz. is to $4.80, as 128 oz. is to x

96/ 4.80 = 128/ x


cross multiply 128 and 4.80 to get 614.4


next divide the 614.4 by 96

to get an answer of 6.4



answer: $6.40