At IDNLearn.com, find answers to your most pressing questions from experts and enthusiasts alike. Get accurate and comprehensive answers from our network of experienced professionals.

3) If you can buy one package of shallots for
$4, then how many can you buy with $12?


Sagot :

Answer:

3.

Step-by-step explanation:

4$ = 1 pack

(think: what times 4 is 12? 3! so we need to muliply both sides of the equal sign by 3, so we can turn the 4 into a 12. Remember, what you do to on side, you must do to the other. )

4$ = 1 pack

*3  *3

12$ = 3 packs

so your answer is 3.

3 . 4x3= 12 and since they are $4 each & you have $12 you would be able to get 3