IDNLearn.com: Your one-stop destination for finding reliable answers. Our platform is designed to provide quick and accurate answers to any questions you may have.
Sagot :
Answer:
i think it would be 2.25 and then u would round it to the next cent
Step-by-step explanation:
Profit is the amount made on a price of goods. The Sunset’s selling price is $126
Selling price and profit
Profit is the amount made on a price of goods.
Given the following
cost of DVD = $90
Mark up % = 40%
Determine the selling price
Selling price = 1.4 * 90
Selling price = $126
Hence the Sunset’s selling price is $126
Learn more on discount here; https://brainly.com/question/7459025
#SPJ6
We greatly appreciate every question and answer you provide. Keep engaging and finding the best solutions. This community is the perfect place to learn and grow together. IDNLearn.com is committed to providing accurate answers. Thanks for stopping by, and see you next time for more solutions.