IDNLearn.com makes it easy to find the right answers to your questions. Ask anything and receive immediate, well-informed answers from our dedicated community of experts.
Sagot :
The answer gegesmiley34 is:
[tex]30.00-(1.79a +0.36b+2.99)[/tex]
because;
when you set up this equation, she has a total of 30 dollars to spend. Since apples are $1.79 per pound, It would be the number of pounds of apples she buys times 1.79. Since bananas are $0.36 each, it would be the number of bananas she buys times 0.36. Since a 3 lb. bag of potatoes is $2.99 and she is only buying 3 pounds of potatoes, she only needs one bag, so add 2.99 to the total.This ends up as 30.00-(1.79a +0.36b+2.99)
Thank you for using this platform to share and learn. Keep asking and answering. We appreciate every contribution you make. Discover the answers you need at IDNLearn.com. Thank you for visiting, and we hope to see you again for more solutions.