IDNLearn.com is your go-to platform for finding accurate and reliable answers. Discover in-depth answers from knowledgeable professionals, providing you with the information you need.

A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.

Sagot :

The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.