IDNLearn.com is your go-to platform for finding accurate and reliable answers. Discover in-depth answers from knowledgeable professionals, providing you with the information you need.
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
Explanation : You simply divide the total by the quantity. $1.09/8= 0.13625. Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
We are delighted to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. IDNLearn.com has the solutions to your questions. Thanks for stopping by, and see you next time for more reliable information.