Connect with experts and get insightful answers to your questions on IDNLearn.com. Our platform is designed to provide quick and accurate answers to any questions you may have.

4.78 gallons of milk is sold for $14.12. If you have $25.60 in your wallet. How many gallons of milk you can buy?

Sagot :

Answer:

8.67

Step-by-step explanation:

8.67 gallons roughly

14.12 divided by 4.78 is 2.95 per gallon of milk

25.60 divided by 2.95 is 8.6779 gallons of milk