Connect with a community of experts and enthusiasts on IDNLearn.com. Get thorough and trustworthy answers to your queries from our extensive network of knowledgeable professionals.
Answer:
Distance traveled by the fish = 8s meters
Step-by-step explanation:
Speed of a fish to swim = s meter per minute And formula used for the speed, Speed = s = Distance = s × time We have to find the distance covered by the fish in 8 minutes (t = 8 minutes) Therefore, Distance traveled by the fish = 8s meters
I Hope This Helps You! <3