Join IDNLearn.com and become part of a knowledge-sharing community that thrives on curiosity. Ask anything and receive thorough, reliable answers from our community of experienced professionals.

A laptop has a listed price of $759.98 before tax. If the sales tax rate is 8.75%, find the total cost of the laptop with sales tax Included.
Round your answer to the nearest cent, as necessary.


Sagot :

Answer:

825.39

Step-by-step explanation:

$759.98 * 1.0875 = 825.39

Answer:

826.5

Step-by-step explanation:

759.98 x 8.75%

759.98 x 8.75/100

66.49825 + 759.98

=826.47825

=826.5

We are happy to have you as part of our community. Keep asking, answering, and sharing your insights. Together, we can create a valuable knowledge resource. Thank you for visiting IDNLearn.com. We’re here to provide accurate and reliable answers, so visit us again soon.