Discover how IDNLearn.com can help you learn and grow with its extensive Q&A platform. Get accurate and comprehensive answers to your questions from our community of knowledgeable professionals.

The cost of 6 pounds of oranges is $12.06. What is the constant of proportionality that relates the cost and dollars, y, to the number or pounds of oranges, x?