Get expert advice and community support for your questions on IDNLearn.com. Get step-by-step guidance for all your technical questions from our dedicated community members.
Answer:
$10.80
Step-by-step explanation:
So, we know that 1 pound of roast costs $4.32, and Jose is buying 2.5 pounds of roast.
To calculate how much the total cost is, you have to multiply the amount it costs per pound by the amount of pounds. In this case, we would have to multiply 4.32 by 2.5. This gets our answer of 10.8. So Jose is spending $10.80 in total.